Tanky a vysvetlenie skratiek

Diaľkovo ovládané (RC) modely tankov sa vyrábajú vo viacerých prevedeniach označovaných zaužívanými skratkami. Tieto skratky sú používané pre rýchle rozlíšenie napríklad toho, v ako stave je model pripravený pre užívateľa. Či ho treba postaviť z jednotlivých dielov, alebo je už úplne hotový, pripravený pre okamžité používanie.

RC (Remote Control): Toto je najzákladnejšia skratka, označujúca model na diaľkové ovládanie (RC model). Používa sa aj pre označenie hračiek na diaľkové ovládanie (RC toy), ale hračkami sa nezaoberáme, takže túto skratku používame málokedy :-)

KIT: Je to stavebnica modelu, obsahujúca diely a obrázkový stavebný návod. V závislosti od výrobcu je potrebné dokúpiť k stavebnici aj RC výbavu, akumulátor a nabíjačku. Zložitejšie stavebnice tohto typu sú obvykle vhodné len pre pokročilých modelárov. Všetky tieto modely vyžadujú dlhší čas na stavbu, ale zaručujú dokonalý pôžitok z postavenia celého modelu vlastnými rukami.

ARR (Assembled Ready to Run): Model je v tomto prípade celkom postavený továrensky, ale je potrebné dokúpiť a namontovať RC vybavenie, v niektorých prípadoch aj motor. Vždy treba dokúpiť RC súpravu, baterku, nabíjačku, či iné potrebné príslušenstvo.

RTR: Tieto skratky obvykle znamenajú úplne továrensky dokončený model, vybavený RC súpravou, elektronikou, akumulátorom a nabíjačkou, v podstate pripravený na okamžité použitie. Väčšinou je nutné dokúpiť len batérie do vysielača. Je nutné vedieť, že výrobcovia v RTR sadách obvykle používajú také RC komponenty, ktoré zabezpečia najnižšiu cenu modelu. Preto kvalita použitej elektroniky môže, ale nemusí dosahovať kvalitu značkových komponentov kúpených samostatne.

BB: Model je vybavený mechanizmom streľby 6mm (airsoftových) guliek, ktorý je spravidla z bezpečnostných dôvodov zablokovaný. Mali by ste vedieť, že ak používate model vo verzii BB (strieľa 6 mm airsoftové guľky), a ak nie je správne zostavený a správne ovládaný, môže vám spôsobiť zranenie, alebo zraniť diváka, či poškodiť majetok. Preto vždy dodržiavajte základné pravidlá bezpečnosti. Nikdy nenechajte model bez dozoru dospelej osoby v prítomnosti detí mladších ako 14 rokov. Ak odblokujete mechanizmus streľby, vždy používajte ochranné okuliare, rovnako aj prípadní diváci. Vystrelená guľka sa môže odraziť a poškodiť zrak! Nikdy nemierte a nestrieľajte do ľudí ani zvierat! Pred výstrelom skontrolujte cieľovú oblasť. Nikdy sa nepozerajte (ani divák) do hlavne tanku s odblokovaným mechanizmom streľby, ani keď si myslíte, že zásobník je prázdny. Zodpovednosť za spôsobené škody a zranenia nesie užívateľ modelu, nie výrobca, ani predajca!

IR: Model je vybavený zábleskovou jednotkou v hlavni kanóna, záklzovým mechanizmom a má možnosť pripojenia súbojového IR modulu (predáva sa ako samostatné príslušenstvo) kat. číslo 5038188,43. Tento druh modelu je naj realistickejší a aj najkrajší pre diváka. Navyše je s ním viac zábavy pri súbojoch tankov.

BS: Model obsahuje Battle System - infračervený "kanón" a snímač zásahov. Slúži pre simulovanie tankových súbojov. Silný zdroj IR žiarenia (napríklad slnko), môže rušiť funkciu IR súbojového modulu.

PRO: Model obsahuje rôzne kombinácie tuningových dielov, napríklad kovové pásy, kovovú vaňu podvozku, alebo lepšie prevodovky, či elektroniku.