AMMO filtre acryl a enamel

Čo sú to filtre?

Filtre sú technikou farbenia modelov vyvinutou Migom Jimenezom v roku 1995, ktorá spočíva v nanášaní priesvitných vrstiev rôznych farieb cez základnú farbu (kamuflážnu, povrchovú farbu), čím sa zmení farebný tón pôvodnej základnej kamuflážnej farby a zároveň sa pridáva väčšia hĺbka a chromatická zmena až pokým sa nedosiahne žiadaný konečný vzhľad povrchu modelu.
Táto technika sa používa aj na zjednotenie neprirodzene vysokého kontrastu v maskovacích farbách a pridáva vlastné odtiene k jednotlivým rôznym panelom alebo poklopom vozidiel a lietadiel, ako aj vlakov, lodí, kozmických lodí. Filtrovanie je široko používaná technika vo svete modelárstva a je nevyhnutnou súčasťou akéhokoľvek procesu ďalšieho vylepšovania povrchu modelu po nanesení základných kamuflážnych či iných povrchových farieb.

Z čoho je to vyrobené?

V súčasnosti sú pôvodné filtre Mig Jimenez vyvíjané s dvoma rôznymi typmi základu. Akrylový a syntetický (enamel, email). Obe verzie ponúkajú vynikajúce výsledky a ľahko sa používajú, ale každá z nich je vhodnejšia na iný účel. K dispozícii je sortiment filtrov enamel typu a sortiment akrylových filtrov.

Akrylový filter je dodávaný v praktickom novom type fľaštičky s presným dávkovacím viečkom, ktoré vám umožňuje naniesť niekoľko kvapiek na paletu alebo miešaciu nádobu pre ďalšie použitie. Aj keď je objem fľaše 15 ml, dávkovač vám umožňuje ušetriť produkt a pracovať s väčšou presnosťou. Výhodou akrylového filtra je, že sa dá v prípade potreby riediť čistou vodou a schne oveľa rýchlejšie, čo umožňuje nanášanie oveľa väčšieho množstva vrstiev za kratší pracovný čas. Nevýhodou je, že po zaschnutí sa prakticky nedá odstrániť bez poškodenia povrchu.
Riedenie: vodou.
Doba schnutia: 10 minút.
Efekt: Polopriehľadné vrstvy

Enamel (syntetický email) filter sa dodáva v 34 ml nádobkách a je vyrobený na základe syntetického emailu s nízkym zápachom. Enamel filtre sa ľahko miešajú, odstraňujú, opravujú a čistia, aj keď sú už čiastočne vysušené. Táto možnosť je ideálna pre modelárov vojenských vozidiel, diorámy, lietadiel a sci-fi vozidiel.
Riedenie: originálnym riedidlom AMIG2019.
Doba schnutia:
24 hodín. 
Efekt: Polopriehľadné vrstvy.
Prečo je filter potrebný?

Filtre dodajú vašim modelom realistický nádych bez ohľadu na tému. Oživujú základné farby vašich modelov naplnené tonálnymi variáciami, vďaka ktorým vyzerajú ako skutočné vozidlá. Úplne plochá základná farba je nereálna a nudná, ale filter poskytuje pocit hĺbky a farebnú rozmanitosť. Už s týmto prvým krokom v patinovaní bude konečná úprava vášho modelu vyzerať profesionálne. Na zoznam techník, ktoré by mal každý modelár aplikovať na svoje modely, sa už mnoho rokov pridávajú filtre. Pre mnohých to už nie je iná možnosť, ako niečo zásadné, čo pomáha následnému procesu imitácie starnutia a opotrebovania prevádzkou.

Príklad efektu filtra na modeli tanku

Príklad efektu filtra na modeli lietadla
Aký je pracovný postup?


Filtre sa ľahko aplikujú, ale treba poznať špecifiká akrylových a enamel filtrov. Akrylové filtre ponúkajú výhodu krátkeho času potrebného pre vyschnutie a následnej aplikácie ďalšej vrstvy, zatiaľ čo emailové (enamel) filtre ponúkajú väčšiu všestrannosť počas pracovnej doby pri sušení. Keďže enamel filtre schnú dlho, dávajú možnosť prelínania efektov či vrstiev ešte pred zaschnutím. Vyberte si verziu filtra, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám.
Ak idete nanášať akrylový filter, najprv si pripravte matný povrch. Ak je kamuflážna, alebo povrchová farba matná, môžete filter rovno aplikovať. Ale ak je povrch modelu lesklý (je natretý lesklou farbou, alebo lakom), tak je nutné najprv povrch prestriekať matným lakom, inak nebude filter na lesklom povrchu fungovať.


Ak je základná povrchová farba typu enamel, potom je lepšie použiť aj enamel filtre, keďže sa lepšie chytajú na relatívne mastnejší povrch vytvorený enamel základnou farbou. Enamel filtre tiež dobre chytajú aj na lesklý povrch, takže obvykle nie je nutné ho najprv prelakovať matným lakom.  Vždy pamätajte, že všetky enamel produkty potrebujú odstupy po 24 hodinách sušenia každej vrstvy. Až potom môžete pokračovať v práci s ďalším enamel produktom.

Pre nanášanie použite okrúhly štetec s hrúbkou primeranou pre veľkosť vášho modelu, alebo plochy, na ktorú budete natierať. Po pretrepaní zľahka namočte štetec do filtra. Potom rovnomerne rozotrite filter po povrchu tak, aby ste sa vyhli usadzovaniu v drážkach alebo detailoch. Filter sa musí šíriť po povrchu navlhčením povrchu bez prílišného premáčania. Nemal by sa na žiadnom povrchu hromadiť alebo vytvárať mláky. Môžete použiť filtre rôznych farieb skombinovaných do vrstiev alebo zón, pričom na jeden povrch použijete konkrétny filter a na odlíšenie iného povrchu iný filter.

Ak sa chystáte kombinovať rôzne produkty AMMO kvôli patinovaniu, akrylové filtre budú perfektnou voľbou na nanášanie ďalších glazúr a olejových prípravkov hneď po zaschnutí filtra. Ale základná farba musí byť tiež natretá akrylom. Budú tiež perfektne fungovať, ak celý sa proces patinovania sa aplikuje s akrylovými hmotami.

Štetcom rovnomerne naneste filter na hlavnú časť povrchu bez toho, aby sa hromadil na povrchu modelu.
Nechajte vyschnúť 10 minút.
Naneste iné filtre na vybrané plochy modelu.
Podľa potreby odstráňte (vyčistite) akrylový filter vodou a enamel filter riedidlom AMIG2019.

Akrylový filter nechajte vyschnúť 10 minút, enamel filter nechajte vyschnúť 24 hodín.Filtre sú ideálne na vytváranie kontrastných panelov a plôch na akomkoľvek modeli.
Akrylové filtre je možné tiež nastriekať airbrushom, jednoducho ich len viac zrieďte akrylovým riedidlom AMIG2000.


Figúrky: Aplikácia akrylových filtrov.

Pomocou akrylových filtrov na historických a fantasy postavách môžete meniť odtiene rôznych materiálov a zároveň vytvárať objem a hĺbku.Tu nájdete celý sortiment akrylových filtrov Ammo

Tu nájdete celý sortiment enamel filtrov Ammo


Originálny text a fotografie: (c) 2021 AMMO by Mig Jimenez
Preklad a úprava: (c) 2021 Jozef Anďal