Plasticator - užitočný pomocník

Predstavujeme vám ideálne riešenie pre modelárov pracujúcich s pórovitým materiálom, prípravky Plasticator ktoré odstraňujú všetky problémy s priľnavosťou patinovacích produktov na niektorých typoch materiálov.
S výrobkami Plasticator budete môcť dať ľubovoľnému povrchu textúru plastu, čo vám umožní maľovať či patinovať lepenku, papier, sadru a drevo bez problémov s priľnavosťou pigmentov.

Táto novinka sa vyrába v dvoch rôznych hustotách, Plasticator Thin AMIG2075 a Plasticator Thick AMIG2076 pre všetky aplikácie. Obidve verzie sa ľahko nanášajú a sú na báze vody, netoxické a ľahko sa čistia vodou.

 
 

Príklad použitia Plasticatora pri stavbe domčeka k modelovej železnici, alebo do diorámy

V súčasnosti sú dosť rozšírené stavebnice domčekov pre diorámy vyrábané technológiou vyrezávania laserom z farbeného kartónu, lepenky alebo dreva. Tieto stavebnice spôsobujú problémy pri maľovaní a patinovaní, pretože porézny povrch týchto materiálov rýchlo absorbuje farbu a nedáva žiadny pracovný čas potrebný pre farbenie a patinovanie.Pri stavbe domčeka a na aplikáciu Plasticatoru sme použili tieto jednoduché nástroje.Malé pravítko, ostrý modelársky nôž a pinzetu. Na zlepenie kartónových dielov  bolo použité lepidlo Ultra Glue AMIG2031, pretože ponúka vynikajúcu odolnosť po zaschnutí a nie je toxické. Malá miska slúži na rozmiešanie plasticatora s vodou, a štetce slúžia na aplikáciu. Vtomto prípade bol použitý plochý štetec # 6 a okrúhly štetec # 4.

Pomocou ostrého noža sme oddelili jednotlivé diely.
Pre zlepenie dielov sme v tomto prípade použili Ultra-Glue AMIG2031 nanášané opakovane použiteľným mosadzným špáradlom.
Tu vidíte základ domčeka, pripravený pre nalepenie vonkajších stien, ktoré si  však najprv pripravíme pomocou prípravku Plasticator.Na aplikáciu plastikátora sa použil syntetický štetec číslo 6.
Štetec sme zľahka ponorili do Plasticator Thin AMIG2075, tak aby sa nabralo primerané množstvo prípravku, ale nie priveľa.
Plasticator nanášajte postupne rovnomernými ťahmi štetca na povrch lepenky. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak pred ďalšou aplikáciou patiny nanesiete 2 vrstvy, pričom každú necháte 30 minút zaschnúť.
Tu vidíte diely stien po natretí Plasticatorom pripravené na pripevnenie k základnej konštrukcii.

Pomocou akrylových farieb sme na stenu nanášali prírodné tóny tehál.

Aplikácia rôznych odtieňov dosiahne zaujímavý efekt reálnej tehlovej steny.


S farbou Shader AMIG0854 Grime nastriekanou striekacou pištoľou sme dosiahli náznak usadených nečistôt.
Jednou z mnohých výhod používania Plasticatoru je to, že sa potom môžu nanášať washe na inak savé (nevhodné) povrchy.Technika nanášania washov je po úprave povrchu Plasticatorom rovnaká ako v prípade akejkoľvek plastovej stavebnice.Povrch Plasticatoru je ideálny aj na na rýchle a ľahké nanášanie práškového pigmentu.Pigmenty sa nanášali za sucha obvyklým spôsobom.

Tu môžete vidieť vynikajúce konečné výsledky fasády budovy. Pomocou týchto jednoduchých krokov môžete rýchlo a ľahko natrieť a zvetrať akýkoľvek povrch na modeli budovy vo vašej dioráme. Plasticator poskytuje jednoduchý spôsob prípravy poréznych povrchov na maľovanie vrátane papiera, lepenky, sadry a dreva.
 

 

Príklad použitia pri drobnom detaile v dioráme - poskladaná mapa

Aj taký drobný detail v dioráme, ako je vojenská mapa, môže predstavovať úskalie kvôli vlastnostiam papiera. Je príliš savý a keď by sme chceli imitovať opotrebenie a zašpinenie mapy priamo na papier, mali by sme problémy s rozpíjaním sa washov, alebo iných prípravkov. toto ale výborne rieši práve Plasticator.

Na obyčajný papier sme si vytlačili skutočnú vojenskú mapu zmenšenú do požadovanej mierky.


Pomocou kovového pravítka a ostrého noža sme ju vyrezali a poskladali.Pomocou okrúhleho štetca číslo 4 sme natreli na mapu Plasticator. Plasticator by sa mal nanášať hladkými ťahmi štetca tak, aby sa tekutina nechala kúsok po kúsku vsiaknuť do papiera bez toho, aby došlo k zaplaveniu povrchu.
Tu môžete vidieť realistický výsledok plastifikovanej mapy. Všimnite si, ako mapa zachováva záhyby. V tejto fáze je možné použiť akúkoľvek techniku a produkty zvetrávania na prispôsobenie mapy podľa modelu pred nanesením matného laku.
Papier bol zložený, aby získal požadované tvary, v tomto prípade má typické záhyby mapy.


 

Príklad použitia pre úpravu sadrového odliatku steny do diorámy

Pórovité a vysoko nasiakavé materiály ako je sadra môžu byť pre maľovanie veľmi problematické. Pre tento príklad sme použili Plasticator Thick AMIG2076 na utesnenie omietky a dosiahnutie ideálneho povrchu na maľovanie.
Produkt sa rovnomerne a rovnomerne rozprestrel po povrchu pomocou plochého štetca číslo 6.


Na povrch bola nanesená jedna bohatá vrstva Plasticatora, ktorá ho dokonale utesnila. Je potrebné zabezpečiť, aby Plasticator vyplnil všetky medzery a reliéfy.
 
Tu vidíte, ako po aplikácii povrch nestratil žiadne detaily a je pripravený na maľovanie a patinovanie akýmkoľvek produktom, ktorý si vyberiete.Príklad použitia na úpravu dreveného povrchu

Mnoho modelárov používa na výrobu doplnkov pre modely a diorámy balzové drevo a iné druhy prírodného dreva, dokonca pomocou tohto materiálu stavajú realistické ploty, strechy, detaily a domy. Tieto druhy dreva sú však veľmi pórovité, absorbujú veľké množstvo farieb a patinovacích výrobkov, a tiež zanechávajú na povrchu malé neprirodzene vyzerajúce drevené vlákna.
V tomto príklade si ukážeme, ako laminovať list balzového dreva, aby ste boli pripravení na maľovanie alebo zvetrávanie na prírodnej farbe dreva.
Plasticator sme na povrch naniesli pomocou obyčajnej kuchynskej hubky. nanášali sme ho ľahkým trením, aby sa povrch leštil a odstraňovali sa malé vlákna.Plasticator nanášajte vždy ťahmi v smere dreva. Naneste dve vrstvy, medzi jednotlivými aplikáciami nechajte 30 minút na zaschnutie.

Tu vidíte dokonale hladký povrch, ideálny na nanášanie modelárskych farieb alebo patinovacích prípravkov každého typu.
Pomocou plochého štetca # 6 sa na povrch naniesol Plasticator Thick AMIG2076.

Plasticator je špeciálne vyvinutý tak, aby bol bezpečný, netoxický a ľahko sa čistil vodou. Náradie vždy ihneď po použití očistite vodou.
Oba produkty nájdete v našom e-shope tu:
Redší Plasticator Thin AMIG2075
Hustejší Plasticator Thick AMIG2076


Foto a originálny text: (c) Ammo by Mig Jimenez 2021.
Preklad a úprava textu: (c) Jozef Anďal.