Pár slov o Sci-Fi modeloch

Stavebnice modelov z vedecko-fantastických (Sci-Fi) dobrodružných filmov, animákov, či komiksov sú viac určené pre zberateľov a fanúšikov, než pre bežných modelárov stavajúcich modely skutočnej civilnej aj vojenskej techniky.

Tomu je podriadený aj spôsob výroby týchto stavebníc. Spravidla sú to stavebnice jednoduchšie, diely sa často nemusia lepiť, stačí ich pozasúvať a veľmi často ich ani netreba natierať, pretože sú už nafarbené. Výrobcovia týchto modelov často ani neuvádzajú mierku v akej sú modely zmenšené. Ale keďže ide skoro vždy o licencovaný produkt (teda vyrábaný len so súhlasom tvorcu filmu), dá sa povedať, že ide o pomerne presné modely, čo najviac sa blížiace tomu, čo ste videli na plátne multiplexu. 

Okrem veľkých výrobcov ako je napríklad Revell, ktorí vyrábajú vybranú sériu Sci-Fi modelov Star Wars a Star Trek, sú aj menší výrobcovia, ktorí sa viac špecializujú na modely aj z iných filmov, alebo sérií, ako napríklad Battlestar Galactica, Batman, Terminator, alebo Votrelec (Alien) a Predator. Tieto modely sú u nás ťažšie zohnateľné a v bežných obchodoch ich ani nenájdete. Sú to však často veľmi dôkladne vypracované modely a stavebnice obsahujú veľa dielov.