Fading, vyblednutie modelu

V ďalšej časti nášho seriálu o patinovacích postupoch, vám predstavíme pracovnú techniku, ktorá patrí medzi základné. Je to fading, alebo rozmývanie bodiek olejových farieb na povrchu modelu. Tento patinovací postup je vhodný nielen pre modely bojovej techniky, ale úspešne ho aplikujú modelári aj na modely lietadiel, lodí alebo ponoriek. Výborne sa dá uplatniť aj pri modeloch starých nákladných a osobných áut. 


V čom spočíva význam fadingu?

Fading znamená v preklade z anglického jazyka - blednutie, zoslabnutie (do stratena). V modelárstve sa tým myslí hlavne vyblednutie povrchovej farby, ktorou je stroj natretý. Hlavnou úlohou fadingu je skutočne to, aby bol povrch modelu bledší a pôsobil ošumelým dojmom. Intenzita tohto efektu závisí od druhu odtieňov a množstva použitých farieb.


Ako na to?

Celý postup je veľmi jednoduchý a spočíva v nanášaní bodiek olejových farieb na povrch modelu, ktoré sa následne rozmyjú riedidlom. Na túto techniku môžete núdzovo použiť umelecké olejové farby v tube,

olejove_farby_pre patinovanie_fadingalebo radšej využiť ich skutočne užitočnú špecializovanú modelársku variantu vo forme Oilbrusherov. To sú kvalitné olejové farby, ktoré sú už nariedené na okamžité použitie a umiestnené do praktického balenia, ktorého súčasťou je štetec.

patinovanie_oilbrusher_fading


patinovanie_oilbrusher_mig_fading_vyhodyJa osobne začínam vždy tou najsvetlejšou farbou (biela, prachová). Potom postupne nanášam ďalšie odtiene. Na modeli s členitým povrchom, nanášam na miesta kde chcem naznačiť akoby tieň tmavšie odtiene, a naopak, na plochy ktoré chcem zosvetliť, pridávam bodky svetlej farby.

patinovanie_fading_prvy_krokKeď mám všetky olejové farby nanesené, začnem s ich rozmývaním. Na zvislých plochách ich stieram smerom zhora dolu. Ideálne je na túto činnosť použiť plochý štetec. Ten je navlhčený v riedidle Odourless Thinner, zľahka utretý do papierovej utierky. Štetec by mal obsahovať len toľko riedidla, aby sme farby úplne nezmyli, ale ich len rozotreli.

patinovanie_fading_krok_dva


patinovanie_fading_vysledok_zvisle_plochyTakýto je výsledok po zvislom stieraní olejových farieb.

patinovanie_fading_vodorovne_plochyNa vodorovných plochách ich tupujem dostratena.

Keďže olejové farby schnú pomerne dlho, máte dostatočný priestor na ich korekciu v prípade, ak na nejaké miesto zabudnete. Na čo treba pamätať pri fadingu?

Tak ako pri filtroch, aj tu platia určité pravidlá použitia farieb (prvá farba je farba podkladová):

  • Zelená farba – biely, okrový, prachový, zelený, hnedý odtieň,
  • Tmavošedá farba – biely, prachový, šedý, modrý odtieň,
  • Piesková farba – biely, okrový, prachový, hnedý odtieň,
  • Viacfarebná kamufláž (napr. nemecká trojfarebná) – biely, prachový, hnedý, zelený odtieň,
  • Zimná kamufláž – biely, okrový, hnedý olej (s bielou kamuflážou opatrne!!!),


patinovanie_fading_porovnanieVýsledný efekt fadingu oboch typov porovnaných na pracovnej plastovej doštičke. Úplne vľavo povrch bez olejových farieb, v strede po zvislom zmývaní a úplne vpravo po tupovaní olejových farieb dostratena. Obe techniky sa dajú samozrejme voľne kombinovať tak, aby bol výsledok na modeli čo najviac podobný skutočnosti.  FAQ. Často kladené otázky.

Aké farby sú na fading najvhodnejšie?
Jednoznačne olejové Oilbrushery. Nepoužívajte syntetické, či akrylové farby, ktoré sú na túto činnosť absolútne nevhodné.

Je nutné povrch modelu pred aplikáciou fadingu nejako zafixovať?
Povrch modelu je potrebné pred patinovaním vždy zafixovať polomatným alebo lesklým akrylovým lakom. Po nanesení jednotlivých krokov patiny sa povrch modelu už nefixuje. Predpokladáme, že na modeli máte pred fadingom nanesené filtre. Bez obáv môžete nanášať olejové farby priamo na ne.

Ako dlho po nanesení bodiek olejových farieb môžem tieto zmývať?
Ihneď! Po nanesení poslednej bodky olejovej farby hneď pristúpte k ich rozmývaniu. Odložením rozmývania na neskôr riskujete, že po niekoľkohodinovým schnutí bodiek až priveľmi priľnú k povrchu a bude problém s nimi plnohodnotne pracovať.

Aký dlhý čas mám nechať na zaschnutie olejových farieb pred ďalšími krokmi patiny?
Minimálne 24 hodín, ideálne 48. Olejové farby schnú pomerne dlho, a preto je dobré nechať povrch dôkladne zaschnúť.

Môžem túto techniku využiť aj na iných modeloch, než je bojová technika?
Samozrejme. Technika je vhodná na lietadlá, lode, ponorky, sci-fi, poprípade na patinu budov. Fantázii sa medze nekladú a je len na vás, kde túto užitočnú metódu použijete. Základom je pochopiť jej podstatu.


Text a Foto (c) Ján Moravčík 2019