Ako farbiť lexanovú karosériu

Lexan (polykarbonát) je dobre priehľadný materiál zo špeciálneho plastu, veľmi odolného voči nárazom a pôsobeniu väčšiny bežných modelárskych chemikálií. Lexanové (polykarbonátové) karosérie sú neodmysliteľnou súčasťou rýchlych RC modelov áut, pretože sú veľmi ľahké, pružné a obvykle znesú veľa nárazov.

Keďže lexan je pružný materiál, je nutné ho farbiť takými farbami, ktoré po zaschnutí ostanú pružné a neodlúpnu sa pri otrasoch a nárazoch do karosérie. Obvykle sa používajú špeciálne farby v spreji, alebo sa striekajú striekacou pištoľou.

Väčšina lexanových karosérií pre RC autá je dodávaná ako vákuový výlisok, takže je nutné karosériu a prípadné spojlery či iné časti vystrihnúť a zahladiť ostré hrany. Karoséria má spravidla na vonkajšej strane priehľadnú ochrannú fóliu. Neodstraňujte túto ochrannú fóliu, aby ste pri farbení karosérie nezašpinili vonkajší povrch.

Lexanové karosérie sa spravidla farbia z vnútornej strany. Je to kvôli tomu, aby sa pri kotrmelcoch a nárazoch farba z karosérie neoškriabala.

Pred farbením si treba dôkladne premyslieť postup farbenia, obzvlášť v prípade viacfarebných karosérií. Je totiž nutné neustále pamätať na to, že nafarbená plocha je viditeľná z vonkajšej strany, preto je dobré rozvrhnúť si postupné maskovanie vnútorných plôch tak, aby sa začalo farbenie od najtmavšej farby a postupným odstraňovaním masiek sa dofarbujú ďalšie svetlejšie odtiene. Prípadne sa rozhrania farieb dajú prekryť vonkajšou dekoračnou nálepkou.
Je dôležité zamaskovať maskovacou fóliou, alebo maskovacou páskou, alebo tekutým maskovacím roztokom všetky oblasti, ktoré nemajú byť nafarbené. Pred farbením dôkladne odmastite farbené plochy a vždy skontrolujte, či sú povrchy suché a bez prachu! Odstráňte všetky čiastočky nečistôt z povrchu, ktorý chcete nafarbiť.
Pred použitím dôkladne pretrepte plechovku po dobu asi 2 minút kým nebudete dobre počuť zmiešavanú guľku vnútri.
Striekajte zo vzdialenosti asi 20 až 30 cm. Počas striekania robte plynulé vodorovné aj zvislé pohyby, aby sa farba naniesla v rovnomernej, dobre kryjúcej vrstve. Lepšie je nastriekať viac tenkých vrstiev, než jednu hrubú! Krycia schopnosť farieb sa mierne líši, niektoré odtiene kryjú okamžite, iné presvitajú a je nutné nastriekať viac vrstiev. Vždy striekajte vo veľmi tenkej vrstve, aby ste sa vyhli stekancom. Konečný výsledok sa dosiahne po 2 až 3 vrstvách. Pred nanášaním ďalšej vrstvy počkajte najmenej 15 minút. Priebežne kontrolujte či vrstva farby dobre kryje a to tak, že sa pozriete cez karosériu proti svetlu. Ak niekde nežiadúco presvitá, je nutné pridať ďalšiu tenkú vrstvu farby. Pre dosiahnutie zvýraznenia svetlejších odtieňov (žltá, červená,...) je možné na záver pridať jednu vrstvu spodne striebornej farby.

Farbenie okien: Na farbenie okien môžete použiť transparentnú (priehľadnú) dymovú farbu. Najprv nafarbite celú karosériu a nechajte ju vyschnúť aspoň 30 minút. Na sklá nastriekajte veľmi tenkú vrstvu dymovej farby zo vzdialenosti 30 až 40 cm. Dajte pozor na naozaj tenkú vrstvu, akýkoľvek stekanec na okne by mohol pokaziť celkový vzhľad inak krásne nafarbenej karosérie!

Poznámka k neónovým (fluorescenčným) žiarivým odtieňom: Žiarivé farby sa nesprávajú ako normálne farby. Pri striekaní dávajte pozor, aby ste striekali iba veľmi tenké vrstvy. Vždy pracujte pri teplotách nad 15 ° C. Striekajte zo vzdialenosti 15 - 20 cm. Nechajte farbu sušiť najmenej 30 minút a potom fluorescenčnú farbu prestriekajte bielou farbou. Až potom sa dosiahne požadovaný fluorescenčný efekt!

Poznámka k trblietavým (glitrovým) farbám: Glitrové farby vyžadujú podobný postup ako žiarivé. Pri striekaní dávajte veľký pozor, aby ste striekali iba naozaj veľmi tenké vrstvy. Vždy pracujte pri teplotách nad 15 ° C. Striekajte zo vzdialenosti 20 - 25 cm. Nechajte farbu sušiť najmenej 30 minút a potom glitrovú farbu prestriekajte spodnou základnou farbou. Až potom sa dosiahne požadovaný trblietavý efekt!

Poznámka k premenlivým (meňavým) farbám: Meňavé farby sa striekajú obdobne ako obyčajné, ale pre dosiahnutie meňavého efektu (farba mení svoj metalický nádych) je nutné farbu na záver podstrieknuť čiernou, alebo inou tmavou farbou, podľa toho čo odporúča výrobca meňavej farby.


Text a foto ©Jozef Anďal, 2018