Ako vybrať správny RC model tanku

Pozrime sa spolu na to, ako úspešne vybrať prvý model tanku pre hladký štart s tankovým RC modelárstvom bez sklamaní.


Vhodný vek

Všetky skutočné modely tankov na ovládanie, teda nie hračky, sú určené pre deti staršie než 14 rokov. Je to preto, lebo RC modely vyžadujú dobré zručnosti pri ovládaní a vedomosti pri ich údržbe. Pri nesprávnom používaní môžu byť aj nebezpečné. Ovládacie vysielače sú vyrábané vo veľkosti pre dospelých, takže sú príliš veľké do detských rúk.
Ak chcete predsa len kúpiť prvý RC model tanku mladšiemu chlapcovi, je nutné aspoň na začiatku na dieťa pri hre dohliadnuť a vypnúť napríklad funkciu streľby. 

Naopak platí, že čím starší od veku 14 rokov je obdarovaný, tým ľahšie sa naučí model ovládať a dokáže ho vylepšovať rôznymi doplnkami, ktorých sa vyrába široký sortiment. Staršiemu môžete kúpiť napríklad stavebnicu RC modelu tanku a tým znásobíte radosť obdarovaného. Model si sám postaví a potom bude jazdiť!

 

Model nie je hračka

príklad hračkového tankuRozdiel medzi hračkou a skutočným zmenšeným modelom rozoznáte veľmi ľahko vďaka typickým vlastnostiam. Kvalitný RC model je zmenšený presne v mierke, a vyzerá celkom ako skutočný. Vždy má článkové pásy a ovládaný je klasickým modelárskym vysielačom. Hračkové tanky majú zjednodušené tvary, gumené pásy a detské tlačidlové ovládače. Ale asi najspoľahlivejším ukazovateľom je cena. Najdrahší hračkový tank je oveľa lacnejší než najlacnejší klasický RC model tanku. Kým drahý hračkový tank stojí napríklad 50 €, najlacnejší RC model stojí okolo 100 €.
Ale aj hračkové RC tanky majú svoje miesto na svete. Hračkový tank určený pre 6 – 10 ročného chlapca je obvykle odolnejší proti hrubšiemu zaobchádzaniu pri detskej hre. Drahší RC model má množstvo krehkých detailov a citlivú elektroniku. Dieťa ho ľahko poškodí.
príklad kvalitného RC modelu tanku

Skratky pomáhajú

V modelárstve sa používajú skratky pomáhajúce pri orientácii. RC označuje model na diaľkové ovládanie (Remote Control). RTR znamená model, ktorý je už vybavený všetkým príslušenstvom, teda ovládacím vysielačom, batériou, nabíjačkou batérií a ďalšími doplnkami. Znamená to, že kupujete model ktorý po vybalení a nabití môžete hneď používať. KIT označuje stavebnicu modelu tanku. PRO je model tanku vybavený kovovými pásmi, prípadne aj väčším podielom kovových častí. BB znamená, že v tanku je namontovaný mechanizmus strieľajúci 6mm plastové guľky (pozor, je to potenciálne nebezpečné). IR sa používa pre označenie modelov vybavených súbojovým infračerveným systémom. Takéto tanky poskytujú viac zábavy pri vzájomných súbojoch.   


Veľkosť modelu

Rozmery modelu vychádzajú z mierky, ktorá vyjadruje pomer zmenšenia modelu oproti skutočnosti a vyznačuje sa číslami ako 1/16, 1/24 a podobne.

Rozmerovo najväčšie sú modely tankov v mierke 1/16. Modely v mierke 1/24 sú výrazne menšie, a najmenšie sú tanky v mierke 1/48 a 1/35. Vyrábajú sa aj miniatúrne modely v mierke 1/72.  

Najobľúbenejšia mierka RC tankov je 1/16, odporúčame vám vyberať darček v tejto mierke.

Na začiatku vyberajte model podľa ceny, pretože svojimi hlavnými funkčnými vlastnosťami sú RC tanky v podstate rovnaké.Druh modelu

RC modely tankov sa vyrábajú v štyroch druhoch:

Základný druh tvoria modely, ktoré majú všetky diely plastové, vrátane pásov a kolies podvozku. Obvykle majú plastové aj prevodovky pohonu. Tieto modely vážia okolo 2kg a sú vhodné ako úplne prvý RC model tanku pre začiatočníka. Cena takéhoto modelu je okolo 150 €. Toto je ideálny darček pre chlapca nad 14 rokov.

Stredný druh modelov predstavujú RC tanky, ktoré majú aj viaceré kovové diely. Najčastejšie majú modely tohto druhu kovové pásy, kolesá podvozku a prevodovky. Môžu mať kovovú aj celú spodnú časť tanku. Tieto modely vážia okolo 4kg a stoja okolo 300 €. Je to veľmi obľúbená skupina tankov, pretože tieto modely majú lepšie vlastnosti pri jazdení v teréne a nie sú až tak drahé. Sú to výborné darčeky pre dospelých. 

Najvyšším druhom hotových modelov sú RC tanky, ktoré majú veľmi veľa kovových dielov, a len malú časť majú vyrobenú z plastu. Tieto modely sú spravidla veľmi kvalitné, ale aj drahé. Vážia až okolo 7kg a majú veľmi realistické vlastnosti. Pokročilí modelári ich radi kupujú napriek cene obvykle nad 500 €.

Samostatný druh tvoria stavebnice RC modelov tankov. Vyrába ich len niekoľko výrobcov, najznámejší je japonský Tamiya. Sú to modely určené pre najnáročnejších modelárov, dokonalé svojim vzhľadom i vlastnosťami. Stoja obvykle nad 800 €.

príklad stavebnice RC modelu tanku


Príslušenstvo

K modelom tankov na ovládanie sa vyrába veľké množstvo dekoračných doplnkov a tuningového príslušenstva, čo je aj veľa príležitostí ako urobiť radosť modelárovi malým darčekom.

Ak chcete majiteľovi RC tanku darovať niečo užitočné, môžete mu kúpiť napríklad ďalší akumulátor alebo modelársku nabíjačku.

Opatrne vyberajte darček spomedzi modelových doplnkov, pretože tie sa vyrábajú pre konkrétne typy tankov. Najlepšie urobíte, ak sa modelára najprv opýtate, či mu vybraný darček vyhovuje pre jeho model tanku. Vyhnete sa tak možnému neskoršiemu sklamaniu.

Alebo nám napíšte a my vám radi poradíme.

Text: Jozef Anďal © 2019