Ako som staval Zuzanu

Často staviam modely na zákazku, obvykle z niektorej stavebnice, alebo aspoň s použitím už hotových dielov z rôznych stavebníc. Tentoraz však ide o unikátny projekt. 
Zákazka znie na statický model samohybnej 155mm húfnice Zuzana 2, ktorá sa vyrába v Trenčíne. Model v mierke 1/14 bude slúžiť ako dekorácia vo veľtržnom stánku výrobcu predlohy.  

Stavba je neobvyklá práve tým, že sa nedajú použiť v podstate žiadne už hotové diely iných modelov, takže stojím pred úlohou vyrobiť model doslova z kúskov plastu a kovu. Základ karosérie a podvozku vyrezávam z výborného materiálu Palfoam hrúbky 2mm a lepím lepidlom Alkafen. Samozrejme, skoro všetky menšie diely vytlačím na svojej 3D tlačiarni, ale vtip je v tom, že tie diely treba najprv nakresliť, aby sa dali vytlačiť :-)
Ak vás zaujíma ako prebiehala stavba, rád vás prevediem svojím stavebným "denníčkom"

6.5.2019
Takto vyzerá hotová Zuzana v bojovom postavení :-)  a ak si chcete pozrieť viac foto, tak kliknite na fotogaleria zo stavby modelu hufnice Zuzany.
dokonceny model samohybnej hufnice Zuzana
5.5.2019 večer
Zuzana je hotová. Uff, to bola celkom náročná úloha, ale výsledok vyzerá slušne :-) Zajtra model ešte nafotím aby ste si ho mohli lepšie obzrieť.Na dĺžku merie 100cm, je to teda celkom pekná opacha.
dokonceny model samohybnej hufnice Zuzana u mna doma na stole4.5.-5.5.2019
Víkend bol v znamení intenzívneho finišovania práce na modeli. Potrápil som sa zostavou kanóna, ktorá mi teda dala zabrať. Bolo to náročné vymyslieť mechanizmus polohovania hlavne vo vybranej polohe. Ono sa to nezdá, ale pri dĺžke hlavne 30 cm, vzniká na ramene veľká sila. Ale vyriešil som to a kanón krásne drží :-) Všetky tri konštrukčné skupiny (podvozok, veža a kanón) sú už hotové a už len ostáva zmontovať ich dokopy.
montáž kanóna do veže Zuzany

kanón vo veži húfnice Zuzana

montážne celky samohybnej húfnice Zuzana
 3.5.2019
Včera večer som kompletoval zostavu kanóna a dnes pokračujem s jej dokončovaním. Ono sa to na fotkách nezdá, ale je to pekný "drobček", len hlaveň má 30 cm. Trochu som sa potrápil so systémom udržiavania hlavne v nastavenej polohe. Uvidíme dnes večer, či som to vymyslel dobre :-)
zostava kanóna pre Zuzanucelok kanóna pre Zuzanu2.5.2019
Dnes dostala podvozková časť posledné detaily - imitácie odpruženia náprav. Je to len zjedodušený reliéf, pretože model bude statický a staviam ho pre veľtržné vystavovanie. Nebude súťažiť na modelárskych výstavách :-)
No a záver dňa patril striekaniu podvozku. Striekam ho sprejmi vynikajúcimi Tamiya, konkrétne TS-61 NATO green, čo je štandardný kamuflážny odtieň pre pozemnú techniku členských armád, teda aj našej. Večer budem makať na konečnej zostave kanóna.
imitácie odpruženia podvozkových náprav na modeli Zuzanyzačiatok striekania podvozkovej časti Zuzanypodvozková časť Zuzany nastriekaná farbou Tamiya TS-61
29.4.-1.5.2019
Začal som prácu na poslednej dôležitej konštrukčnej skupine - zostave kanóna. To znamená výrobu lôžka a dvíhacieho systému, dlhej hlavne a celého komplikovaného mechanizmu záveru a teleso kanóna. Uff, práce ako na kostole, množstvo kreslenia dielov a 3D tlače.  
3D výtlačok hlavného dielu kanóna pre Zuzanu
diely kanóna pre Zuzanu 228.4.2019
Detailoval som spodnú podvozkovú časť a už sa chystám na striekanie. Ledva sa mi model vojde do striekacieho boxu :-)


Ešte ostáva vyrobiť samotné teleso kanóna a jeho lôžko. Tlačiareň už maká.


27.4.2019
Pracoval som na detailoch zadnej časti podvozkovej konštrukcie. Je tam toho požehnane a opäť prišli k slovu kúsky plastu a 3D tlačiareň. 
26.4.2019
Počas dňa som striekal vežu. Najprv niekoľko vrstiev základnej farby a nakoniec štandardná kamuflážna zelená NATO green, Tamiya TS-61. Už to dostáva fazónu :-)


Striekanie veže húfnice Zuzana základnou farbou


26.4.2019

Dnes ráno pribudlo niekoľko detailov na podvozkovej časti

25.4.2019
a ďalšie striekanie základnou farbou, aby sa zjednotil povrch


22.4.2019
teraz prebieha lepenie detailov na konštrukciu veže
 


20.4.2019
vytlačené diely je nutné prestriekať hrubšou vrstvou základnej farby, aby sa vyhladil tlačový raster


15.4.2019
teraz nasleduje fáza "detailovania, čo znamená, že študujem fotografie a výkresy a podľa nich kreslím v 3D konštrukčnom programe jednotlivé diely, napríklad kľučky, žalúzie a podobné detaily.
 

14.4.2019
krátko na to už stála Zuzana na vlastných kolesách


10.4.2019
popri tom začali práce na príprave 3D tlače. Disky pre Zuzanu nakreslil kolega z nášho modelárskeho klubu Števo Gavalier a vydarili sa mu :-)


5.4.2019
až vznikla hrubá štruktúra celého modelu


20.3.2019
Takto postupne vznikal podvozok a veža18.3.2019
Takže najprv vznikala hrubá konštrukcia modelu. Všetky diely som vyrezával z výborného materiálu Palfoam hrúbky 2mm a lepil lepidlom Alkafen špeciálne určeným pre lepenie palfoamu.

Text a foto (c) 2019 Jozef Anďal