Figure Set - Schwimmwagen Crew 1/16
Code: 5020004
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
EPOXY Z-POXY 5min 28.3g (1 oz) in dispenser
Currently unavailable
€4,88 excl. VAT
€6
Measure price:
€212,01 / 1 kg
KAVAN Power CA Instant Glue Thick 20g
Currently unavailable
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
KAVAN Power CA Instant Glue Thin 20g
In Stock
(24 pcs)
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
KAVAN Power CA Instant Glue Medium 20g
In Stock
(13 pcs)
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
KAVAN Power Instant Glue Super Thin 20g
In Stock
(19 pcs)
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
Ammo Figures Acrylic Paint Set - Winter Uniforms Colors
In Stock
(1 package)
€9,19 excl. VAT
€11,30
Measure price:
€2,83 / 1 pcs
Ammo Figures Acrylic Paint Set - Splinter Camouflage
In Stock
(1 package)
€12,15 excl. VAT
€14,95
Measure price:
€2,49 / 1 pcs
Torro RC VW Schwimmwagen T166 - camo 1/16 RTR
Currently unavailable
€153,58 excl. VAT
€188,90
Torro RC VW Schwimmwagen T166 - sivý 1/16 RTR
Currently unavailable
€161,71 excl. VAT
€198,90
Torro RC VW Schwimmwagen T166 - pieskový 1/16 RTR
In Stock
(1 pcs)
€161,79 excl. VAT
€199
ICM Acrylic Paint Set - WWI British Infantry 6 x 12 ml
In Stock
(2 package)
€7,40 excl. VAT
€9,10
Measure price:
€1,52 / 1 pcs
ICM Acrylic Paint Set - US Pilots (Vietnam War) 6x12ml
In Stock
(1 package)
€9,19 excl. VAT
€11,30
Measure price:
€1,88 / 1 pcs
ICM Acrylic Paint Set - Wargame Color Set #2 6x12ml
In Stock
(2 pcs)
€9,27 excl. VAT
€11,40
ICM Acrylic Paint Set - WWII Japanese Pilots 6x12ml
In Stock
(1 package)
€7,64 excl. VAT
€9,40
Measure price:
€1,57 / 1 pcs
Ammo Figures Acrylic Paint Set - US Forces Uniforms Colors WW2
In Stock
(1 package)
€9,19 excl. VAT
€11,30
Measure price:
€2,83 / 1 pcs
Product detailed description
Set of German soldier figures – crew for a WWII passenger vehicle. Cast in polyurethane (PUR).
Scale: 1/16
The set includes unpainted parts for 3 figures: driver, gunner, and radio operator.
Dimensions:
Driver
- Height: approx. 7 cm
- Width: approx. 5 cm
- Weight: approx. 28 g
Gunner
- Height: approx. 7.8 cm
- Width: approx. 4.8 cm
- Weight: approx. 34 g
Radio operator
- Height: approx. 7.6 cm
- Width: approx. 5.1 cm
- Weight: approx. 33 g
Additional parameters
| Category: | Figures of soldiers from WW2 |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 4250229629162 |
| ? Scale: | 1/16 |
Italian Pilots in Tropical Uniform (1939-1943) 1/32
In Stock
(1 pcs)
€12,03 excl. VAT
€14,80
€11,70
–5 %
German Command Vehicle Crew (1939-1942) 1/35
In Stock
(1 pcs)
€9,02 excl. VAT
€11,10
"Market Garden" (Netherlands 1944) Resin Heads 1/35
In Stock
(1 pcs)
€11,30 excl. VAT
€13,90
Battle of Bulge Ardennes 1944 Special Edition 1/35
In Stock
(1 pcs)
€9,92 excl. VAT
€12,20
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
Nemecká značka pre diaľkovo ovládané RC modely tankov a príslušenstva k nim.
| Manufacturing company : | Torro GmbH |
|---|---|
| Address : | Am Röhrig 2, D-63762 Großostheim, Germany |
| E-mail : | service@torro.de |

