Stavba modelu Tamiya Scania R620 6x4 Highline modrá metalíza 1/14


V tomto článku vás prevediem krok po kroku stavbou modelu ťahača Scania zo stavebnice Tamiya. Tento fotonávod môže poslúžiť ako inšpirácia pre tých z vás, ktorí by ste chceli vyskúšať stavbu vlastného modelu, ale ešte nenabrali odvahu.  Stavebný návod Tamiya je vždy veľmi prehľadný a dôkladný. Všetky diely a všetok spojovací materiál je dôkladne potriedený do sáčkov. V prvom rade neotvárajte sáčky s dielmi skôr, než je to nutné a dodržujte ich poradie A, B, C,... Všetky skrutky, ložiská, poistné krúžky a iné drobné diely sú v návode vždy zobrazené v skutočnej veľkosti.Stavba modelu začína obvykle prípravou serv riadenia a radenia. Pri stavbe RC truckov obvykle používam vodeodolné servá Carson 6kg. Potom stavba pokračuje zostavou základného rámu.Dobrá rada: Vždy použite priložené lepidlo na skrutky. Stačí ho dávať len malé množstvo priamo na závit.
Príprava jednotlivých podzostáv rámu podľa návodu.


Mechanizmus riadenia.


Zostavenie tlmičov
Zostavenie prednej nápravy.


Predná náprava hotová a namontovaná na rám.


Zostava odpruženia zadných náprav.
Servá radenia a riadenia sú nainštalované.Zostava diferenciálov nie je zložitá, len dbajte na dostatok vazelíny a rovnomerné utiahnutie skrutiek.

Zostava zadných náprav. Jedna ke priebežná a druhá koncová.Pri montáži náprav na rám dajte pozor, aby boli nápravy zrkadlovo otočené, inak sa budú kolesá na zadnej náprave točiť proti smeru otáčania kolies na strednej náprave a budete sa čudovať, prečo model nejazdí.

Zostavu prevodovky začíname od jednotlivých hriadeľov a ozubených kolies. Neponáhľajte sa a dôkladne dodržujte poradie podľa stavebného návodu. 
Všetky diely prevodovky dôkladne namažte vazelínou.
Hotová prevodovka s motorom namontovaná v ráme.


Zostava točne s mikrospínačom pre spúšťanie zvuku pripojenia návesu.
Rám podvozku je prakticky hotový.


Začíname zostavu zadných svetiel.


Urobil som drobnú úpravu. ľavé svetlo bude mať namontovanú červenú hmlovku a pravé bielu cúvačku. Keďže použijem 3mm LED, upravil som lôžko LED. 


Vnútro svetiel je nafarbené striebornou farbou Tamiya.


Sklíčka je nutné z vnútra nafarbiť žltou/oranžovou a červenou priehľadnou farbou. V časti, ktorá bude presvietená bielou cúvačkou, necháme nenafarbené pole.
Po dokončení inštalácie zadných svetiel, ukrývam všetky káble do plastových špirálových rúrok.


Aj keď všetky diely karosérie sú už od výroby nastriekané modrou metalízou, niektoré diely v stavebnici je lepšie vyniknú, ak ich nastriekate inou farbou, aby bol výsledok krajší. Tak napríklad nádrže nastriekam hliníkovou farbou Tamiya TS-17 diely interiéru nastriekam sivou Tamiya TS-4, a diely prednej masky titanovou striebornou (veľmi pekný odtieň) Tamiya TS-88. Všetky ale najprv nastriekam bielym surfacerom Tamiya a až potom povrchovou farbou.


Nádrže vyzerajú po nastriekaní podstatne lepšie, než keby ostali v pôvodnej farbe čierneho plastu.Veľmi efektným doplnkom sú oranžové obrysové svetlá Š-hobby inštalované do bočných krytov. Montáž je jednoduchá, ale je nutné vedieť spájkovať. Zapojiť sa dajú do MFC-03 do jedného z troch portov pre "Roof lights - speed indicator". 

Stupačky som natrel striebornou lesklou farbou Tamiya X-11.Prakticky hotové šasi pripravené pre montáž kabíny.Teraz prichádza fáza zostavovania kabíny.Na strechu som pripevnil spojlery a ostatné diely.Príprava hornej rampy Carson a reflektorov Carson s LED svetlami Š-hobby. Je nutná troška spájkovania a opatrné vŕtanie presne vymeraných otvorov v streche, pre priskrutkovanie rampy a pretiahnutie káblov od svetiel.Dôležité je včas namontovať konektor pre pripojenie návesu, ešte kým je kabína prázdna. Reproduktor odporúčam namontovať v tejto polohe. Pri pohľade do kabíny je skoro neviditeľný a pritom ostanú zachované všetky zvukové vlastnosti.V tejto fáze stavby odporúčam priebežne pripájať k MFC-03 každú hotovú zostavu svetiel a skúšať ich funkčnosť. Je dobré zistiť prípadný problém s niektorou LED ešte kým nie je kabína kompletne zmontovaná.

Montáž prednej masky pozostáva aj z nalepenia vyrezaných sieťok a chromového loga.

Pri stavbe toho modelu som na sedadlo vodiča posadil figúrku Bruder, ale dnes je k dispozícii podstatne vhodnejšia hotová figúrka vodiča Tamiya, alebo jej stavebnica.Začína sa zostava predného nárazníka, masky a svetiel, vrátane dolnej prídavnej rampy.Hotový predný nárazník aj so svetelnou rampou a funkčnými svetlami.

Hotový model poteší oko aj ucho každého nadšenca do RC truckov. Stavbu zvládne aj priemerne zručný začiatočník vďaka špičkovému návodu a spôsobu organizácie stavby Tamiya. Samozrejme, inštalácia doplnkových svetiel nad rámec základnej zostavy MFC-03 vyžaduje vedomosti a zručnosti základnej elektrotechniky a spájkovania, ale úplný začiatočník to môže pre začiatok vynechať. Táto vzorová ukážka vám azda dodala odvahu pustiť sa do stavby vlastného modelu. Len do toho! Je to fakt zábava.
Text a foto (c) Jozef Anďal, 2019.