Laminating resin EPOXY L285 + hardener 100g+40g
Code: KAVAN-5MA40053
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Glass cloth tape 10mm 200g/m2 (50m)
In Stock
(2 pcs)
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€0,13 / 1 m
Glass cloth tape 20mm 150g/m2 (100m)
In Stock
(2 pcs)
€13,98 excl. VAT
€17,20
Measure price:
€0,17 / 1 m
Glass cloth 140g/m2 2m
In Stock
(1 pcs)
€10 excl. VAT
€12,30
Measure price:
€6,15 / 1 m
Glass cloth 220g/m2 2m
In Stock
(1 pcs)
€11,06 excl. VAT
€13,60
Measure price:
€6,80 / 1 m
Glass cloth 24g/m2 1x2m
In Stock
(2 pcs)
€16,99 excl. VAT
€20,90
Measure price:
€10,45 / 1 m
Glass fabric 50g/m2 2m
In Stock
(2 pcs)
€11,06 excl. VAT
€13,60
Measure price:
€6,80 / 1 m
Glass fabric 80g/m2 2m
In Stock
(1 pcs)
€10,73 excl. VAT
€13,20
Measure price:
€6,60 / 1 m
Carbon tube 5x4x1000mm
In Stock
(2 pcs)
€2,76 excl. VAT
€3,40
Measure price:
€3,40 / 1 m
Microballoons for epoxy resins 250ml
In Stock
(3 pcs)
€12,36 excl. VAT
€15,20
Measure price:
€60,80 / 1 l
Milled Fibre glass fibers 50g
In Stock
(2 pcs)
€8,46 excl. VAT
€10,40
Measure price:
€208 / 1 kg
Carbon hollow joist with round hole 8x8/6.5mm 1m
In Stock
(2 pcs)
€9,76 excl. VAT
€12
Measure price:
€12 / 1 m
Carbon hollow joist with round hole 3x3/2mm 1m
In Stock
(10 pcs)
€3,25 excl. VAT
€4
Measure price:
€4 / 1 m
Carbon fiber non-woven 10g (0.5 x 1000 mm) tube
In Stock
(1 pcs)
€14,80 excl. VAT
€18,20
Measure price:
€18,20 / 1 m
Product detailed description
High quality two-component epoxy resin for laminating.
Package: 100g + 40g hardener.




Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 8595241336107 |
| ? Configuration: | Epoxid |
Ammo Ultra Glue for clear and photo-etched parts 40 ml
In Stock
(5 pcs)
€4,07 excl. VAT
€5
Measure price:
€125 / 1 l
KAVAN Power CA Instant Glue Thin 20g
In Stock
(22 pcs)
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
UHU PLUS glue 2 min epoxy 30ml/35g
In Stock
(1 pcs)
€9,84 excl. VAT
€12,10
Measure price:
€345,71 / 1 kg
Roket Max Cyanoacrylate glue thick 20g
In Stock
(1 pcs)
€6,50 excl. VAT
€8
Measure price:
€400 / 1 kg
Speed Epoxy II Glue 4min 71g
In Stock
(1 pcs)
€11,63 excl. VAT
€14,30
Measure price:
€201,41 / 1 kg
EPOXY RG 5min 2x100g Glue
In Stock
(2 pcs)
€19,76 excl. VAT
€24,30
Measure price:
€121,50 / 1 kg
Speed Epoxy II Glue 4min 28g
In Stock
(2 pcs)
€9,02 excl. VAT
€11,10
Measure price:
€396,43 / 1 kg
Roket Card Glue universal quick-drying glue 50ml
In Stock
(2 pcs)
€9,02 excl. VAT
€11,10
Measure price:
€222 / 1 l
Tamiya Reinforcing Cement for Lexan Bodies 100ml
In Stock
(2 pcs)
€12,60 excl. VAT
€15,50
KAVAN Power CA Instant Glue Medium 20g
In Stock
(13 pcs)
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
Mr Hobby - Gunze Mr. Cement S (40 ml)
In Stock
(4 pcs)
€4,80 excl. VAT
€5,90
Measure price:
€147,50 / 1 l
Roket Plastic Glue 30 ml
In Stock
(8 pcs)
€9,19 excl. VAT
€11,30
Measure price:
€376,67 / 1 l
Ammo Standard Cement 30ml
In Stock
(15 pcs)
€3,46 excl. VAT
€4,25
Measure price:
€141,67 / 1 l
Photo Etch adhesive for photo etched parts 25g
In Stock
(3 pcs)
€8,29 excl. VAT
€10,20
Measure price:
€408 / 1 kg
Speed Epoxy II glue 4 min in injection applicators 28g
In Stock
(2 pcs)
€8,37 excl. VAT
€10,30
Measure price:
€367,86 / 1 kg
Magic Dust - filler for Cyanoacrylate glue 30g
In Stock
(3 pcs)
€5,65 excl. VAT
€6,95
Measure price:
€231,67 / 1 kg
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | SATRIA. |
|---|---|
| Address : | E. Krásnohorské 3 772 00 Olomouc, Česká republika |

