Revell Contacta tube 13g
Code: REV-39602
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Husky MK.III VMMD w/Interrogation arm 1/35
In Stock
(1 pcs)
€53,58 excl. VAT
€65,90
North American F-51D Mustang Korean War 1/48
In Stock
(1 pcs)
€21,06 excl. VAT
€25,90
GAZ-69 Anti-Tank Vehicle 2P26 Baby Carriage 1/35
Currently unavailable
€24,31 excl. VAT
€29,90
Product detailed description
Adhesive designed for bonding plastic models, or other materials made of hardened polystyrene. Medium density. Also suitable for larger glued surfaces where a longer drying time is required.
Package: 13g
H336 – May cause drowsiness or dizziness. P101 – If medical advice is needed, have product container or label at hand. P102 – Keep out of reach of children. P405 – Keep locked up. P261 – Avoid breathing dust/fume/gas/mist/vapours/spray.


Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 42027911 |
| ? Configuration: | For plastic models |
Tamiya CA Cement Easy Sanding 3g
In Stock
(3 pcs)
€4,55 excl. VAT
€5,60
Measure price:
€1 866,67 / 1 kg
Ballast Magic powder glue for model railways (set)
In Stock
(2 pcs)
€22,52 excl. VAT
€27,70
HPI Ultra-CA instant tire glue 20g
Currently unavailable
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€320 / 1 kg
Mr Hobby - Gunze Mr. Cement S (40 ml)
In Stock
(4 pcs)
€4,80 excl. VAT
€5,90
Measure price:
€147,50 / 1 l
Speed Epoxy II Glue 4min 28g
In Stock
(2 pcs)
€9,02 excl. VAT
€11,10
Measure price:
€396,43 / 1 kg
Tamiya Multipurpose Cement Clear 20g
In Stock
(3 pcs)
€8,21 excl. VAT
€10,10
Measure price:
€505 / 1 kg
Mr Hobby - Gunze Mr. Cement SP (40 ml)
In Stock
(6 pcs)
€5,04 excl. VAT
€6,20
Measure price:
€155 / 1 l
Activator for Cyanoacrylate Glue Ammo 20ml
Currently unavailable
€7,93 excl. VAT
€9,75
Measure price:
€487,50 / 1 l
KAVAN PRO Instant Adhesive Activator Spray 150ml
In Stock
(1 pcs)
€4,23 excl. VAT
€5,20
Measure price:
€34,67 / 1 l
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
Výrobca stavebníc plastových modelov lietadiel, lodí, áut a bojovej techniky.
| Manufacturing company : | Carrera Toys GmbH |
|---|---|
| Address : | Rennbahn Allee 1 5412 Puch / Salzburg Austria |
| E-mail : | shop@carrera-toys.com |

