Laminating resin EPOXY L285 + hardener 200g+80g
Code: KAVAN-5MA40052
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Glass cloth tape 10mm 200g/m2 (50m)
In Stock
(2 pcs)
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€0,13 / 1 m
Glass cloth tape 20mm 150g/m2 (100m)
In Stock
(2 pcs)
€13,98 excl. VAT
€17,20
Measure price:
€0,17 / 1 m
Glass cloth 140g/m2 2m
In Stock
(1 pcs)
€10 excl. VAT
€12,30
Measure price:
€6,15 / 1 m
Glass cloth 220g/m2 2m
In Stock
(1 pcs)
€11,06 excl. VAT
€13,60
Measure price:
€6,80 / 1 m
Glass cloth 24g/m2 1x2m
In Stock
(2 pcs)
€16,99 excl. VAT
€20,90
Measure price:
€10,45 / 1 m
Glass fabric 50g/m2 2m
In Stock
(2 pcs)
€11,06 excl. VAT
€13,60
Measure price:
€6,80 / 1 m
Glass fabric 80g/m2 2m
In Stock
(1 pcs)
€10,73 excl. VAT
€13,20
Measure price:
€6,60 / 1 m
Carbon tube 5x4x1000mm
In Stock
(2 pcs)
€2,76 excl. VAT
€3,40
Measure price:
€3,40 / 1 m
Microballoons for epoxy resins 250ml
In Stock
(3 pcs)
€12,36 excl. VAT
€15,20
Measure price:
€60,80 / 1 l
Milled Fibre glass fibers 50g
In Stock
(2 pcs)
€8,46 excl. VAT
€10,40
Measure price:
€208 / 1 kg
Carbon hollow joist with round hole 8x8/6.5mm 1m
In Stock
(2 pcs)
€9,76 excl. VAT
€12
Measure price:
€12 / 1 m
Carbon hollow joist with round hole 3x3/2mm 1m
In Stock
(10 pcs)
€3,25 excl. VAT
€4
Measure price:
€4 / 1 m
Carbon fiber non-woven 10g (0.5 x 1000 mm) tube
In Stock
(1 pcs)
€14,80 excl. VAT
€18,20
Measure price:
€18,20 / 1 m
Product detailed description
High quality two-component epoxy resin for laminating.
Package: 200g + 80g hardener.




Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 8595241336091 |
| ? Configuration: | Epoxid |
Mr Hobby - Gunze: Mr. Cement Limonene Pen Extra
In Stock
(8 pcs)
€4,55 excl. VAT
€5,60
AK Interactive Extra Thin Cement 40ml
In Stock
(3 pcs)
€4,47 excl. VAT
€5,50
Measure price:
€137,50 / 1 l
KAVAN Power CA Instant Glue Thick 500g
Currently unavailable
€32,48 excl. VAT
€39,95
Measure price:
€79,90 / 1 kg
Instant Dry Cyanoacrylate glue 21g
In Stock
(7 pcs)
€7,11 excl. VAT
€8,75
Measure price:
€416,67 / 1 kg
Tamiya CA Cement Easy Sanding 3g
In Stock
(3 pcs)
€4,55 excl. VAT
€5,60
Measure price:
€1 866,67 / 1 kg
Roket Blaster Cyanoacrylate glue activator 50ml
Currently unavailable
€7,80 excl. VAT
€9,60
Measure price:
€192 / 1 l
UHU PLUS glue 5 min epoxy 24ml/27g
Currently unavailable
€9,76 excl. VAT
€12
Measure price:
€444,44 / 1 kg
Ammo Medium Dense Cement - Slow Dry 30ml
In Stock
(6 pcs)
€3,46 excl. VAT
€4,25
Measure price:
€141,67 / 1 l
Tamiya Reinforcing Cement for Lexan Bodies 100ml
In Stock
(2 pcs)
€12,60 excl. VAT
€15,50
Speed Epoxy II glue 4 min in injection applicators 28g
In Stock
(2 pcs)
€8,37 excl. VAT
€10,30
Measure price:
€367,86 / 1 kg
Speedbond PVA glue for wood, paper, plywood 500ml
Currently unavailable
€13,25 excl. VAT
€16,30
Measure price:
€32,60 / 1 l
Roket Card Glue universal quick-drying glue 50ml
In Stock
(2 pcs)
€9,02 excl. VAT
€11,10
Measure price:
€222 / 1 l
KAVAN PRO Instant Adhesive Activator Spray 200ml
In Stock
(19 pcs)
€4,80 excl. VAT
€5,90
Measure price:
€29,50 / 1 l
Roket UV glue 20g
Currently unavailable
€15,20 excl. VAT
€18,70
Measure price:
€935 / 1 kg
KAVAN Power Instant Glue Super Thin 20g
In Stock
(18 pcs)
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
KAVAN Power CA Instant Glue Medium 500g
Currently unavailable
€30,04 excl. VAT
€36,95
Measure price:
€73,90 / 1 kg
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | SATRIA. |
|---|---|
| Address : | E. Krásnohorské 3 772 00 Olomouc, Česká republika |

