Perfect G glue 120g
Code: KAVAN-5MA40018
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Retaining wall for diorama 2 pcs,37x12.5x0.6cm 1/72, 1/35, HO
In Stock
(1 pcs)
€6,18 excl. VAT
€7,60
Mountain meadow for diorama 210x148x9mm 1/72, 1/35, HO
In Stock
(1 pcs)
€14,07 excl. VAT
€17,30
Diorama foliage cover 300 x 200mm light green
Currently unavailable
€7,80 excl. VAT
€9,60
Diorama foliage cover 300 x 200mm multi-colored
In Stock
(1 pcs)
€8,21 excl. VAT
€10,10
Speedbond PVA glue for wood, paper, plywood 112ml
In Stock
(1 pcs)
€6,91 excl. VAT
€8,50
Measure price:
€75,89 / 1 l
Speedbond PVA glue for wood, paper, plywood 500ml
Currently unavailable
€13,25 excl. VAT
€16,30
Measure price:
€32,60 / 1 l
Garden diorama grass static - wild green dark 6 mm high 50g
In Stock
(3 pcs)
€8,05 excl. VAT
€9,90
Product detailed description
Quick-drying dispersion glue for classic wooden aircraft model building and general bonding of wood, plywood, paper, cardboard, etc. Moisture-resistant. Glue color - white, after hardening - clear. The glued materials must be dry (max. wood moisture 8%), clean, free from dust and grease. The glue must not come into contact with unpolished steel. Do not dilute the glue, use only in its original consistency.
Application temperature - 17 - 25C
Drying time - 5 - 15 minutes
Hardening time - 60 minutes
Packaging: 120g
Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 8595213400508 |
| ? Configuration: | Dispersive |
Tamiya Limonene Cement 40ml
Currently unavailable
€4,31 excl. VAT
€5,30
Measure price:
€132,50 / 1 l
Roket Blaster Cyanoacrylate glue activator 50ml
Currently unavailable
€7,80 excl. VAT
€9,60
Measure price:
€192 / 1 l
Revell CONTACTA PROFESSIONAL (needle) 25g
In Stock
(67 pcs)
€4,23 excl. VAT
€5,20
Measure price:
€208 / 1 kg
HPI Ultra-CA instant tire glue 20g
Currently unavailable
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€320 / 1 kg
• New •
ITALERI Liquid Cement with Brush 15ml
In Stock
(11 pcs)
€5,04 excl. VAT
€6,20
Measure price:
€413,33 / 1 l
Kanagom wood glue 40g
In Stock
(1 pcs)
€1,95 excl. VAT
€2,40
Measure price:
€60 / 1 kg
Instant Dry Cyanoacrylate glue 21g
In Stock
(7 pcs)
€7,11 excl. VAT
€8,75
Measure price:
€416,67 / 1 kg
Roket UV glue 5g with UV key ring
In Stock
(2 pcs)
€11,63 excl. VAT
€14,30
Measure price:
€2 860 / 1 kg
Discussion
Be the first who will post an article to this item!

