Tamiya Multipurpose Cement Clear 20g
Code: TAM-87188
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Mistral VB2L French light mobile AA system 1/72
In Stock
(1 pcs)
€23,74 excl. VAT
€29,20
Granville P-45B "Bee Killer" (What if..?) 1/48
In Stock
(1 pcs)
€22,68 excl. VAT
€27,90
Product detailed description
Special multi-purpose model adhesive ideal for bonding transparent parts. Does not cause them to cloud and is suitable for bonding already painted parts. Low viscosity ensures that the adhesive does not spill and does not damage the surrounding surface.
Package: 20 g



Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 4950344076642 |
| ? Configuration: | Universal |
Tamiya ABS Cement 40ml
In Stock
(16 pcs)
€4,07 excl. VAT
€5
Measure price:
€125 / 1 l
Tamiya CA Cement Easy Sanding 3g
In Stock
(3 pcs)
€4,55 excl. VAT
€5,60
Measure price:
€1 866,67 / 1 kg
Tamiya Cement 40ml
In Stock
(40 pcs)
€2,85 excl. VAT
€3,50
Measure price:
€87,50 / 1 l
Tamiya Extra Thin Cement Quick-Set 40ml
In Stock
(14 pcs)
€4,31 excl. VAT
€5,30
Measure price:
€132,50 / 1 l
Tamiya Extra Thin Cement 40ml
In Stock
(25 pcs)
€4,02 excl. VAT
€4,95
Measure price:
€123,75 / 1 l
Tamiya Limonene Cement Extra Thin 40ml
In Stock
(1 pcs)
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€160 / 1 l
Tamiya Limonene Cement 40ml
Currently unavailable
€4,31 excl. VAT
€5,30
Measure price:
€132,50 / 1 l
Tamiya Cement 20ml
In Stock
(12 pcs)
€2,52 excl. VAT
€3,10
Measure price:
€155 / 1 l
Ammo Ultra Glue for clear and photo-etched parts (matt) 40ml
In Stock
(2 pcs)
€4,07 excl. VAT
€5
Measure price:
€125 / 1 l
KAVAN Power CA Instant Glue Medium 500g
Currently unavailable
€30,04 excl. VAT
€36,95
Measure price:
€73,90 / 1 kg
KAVAN PRO Styro Instant Glue 20g
In Stock
(8 pcs)
€6,50 excl. VAT
€8
Measure price:
€400 / 1 kg
KAVAN Power CA Instant Glue Thick 20g
Currently unavailable
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
Tricky Stick preparation for gluing difficult-to-glue plastics 50ml
In Stock
(3 pcs)
€12,20 excl. VAT
€15
Measure price:
€300 / 1 l
Precision Plastic glue for plastic models 25ml
In Stock
(24 pcs)
€5,93 excl. VAT
€7,30
Measure price:
€292 / 1 l
Chemoprén Extreme glue 50ml
Currently unavailable
€2,28 excl. VAT
€2,80
Measure price:
€56 / 1 l
Ammo Hardening Accelerator for Cyanoacrylate 200ml
Currently unavailable
€9,59 excl. VAT
€11,80
Measure price:
€59 / 1 l
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
Japonský výrobca širokého sortimentu diaľkovo ovládaných RC modelov cestných a terénnych áut, modelov truckov a návesov, doplnkov a príslušenstva k nim. Výrobca kvalitných stavebníc plastových modelov, náradia a pomôcok pre plastikových modelárov. Výrobca kvalitných modelárskych farieb, lepidiel a doplnkov.
| Manufacturing company : | Tamiya, Inc. |
|---|---|
| Address : | Headquarters: 3-7 Ondawara, Suruga-Ku, Shizuoka 422-8610 Japan |
| EU representative of the manufacturer : | SIMBA-DICKIE-Vertriebs-GmbH & Co. KG |
| Address of the EU representative : | Werkstraße 1 90765 Fürth Germany |
| Email of the EU representative : | sdv@simba-dickie.com |

