Revell Contacta Special 30g
Code: REV-39606
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Husky MK.III VMMD w/Interrogation arm 1/35
In Stock
(1 pcs)
€53,58 excl. VAT
€65,90
Douglas TBD-1 Devastator-VT-6 1942 1/48
Currently unavailable
€44,80 excl. VAT
€55,10
Product detailed description
Special glue designed for bonding chrome and clear parts of plastic models, does not etch the glued surface. There is an application brush in the cap. Suitable for bonding other materials such as metal, wood, plastic and others.
Package: 30 ml


Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 4009803396064 |
| ? Configuration: | For plastic models |
Kanagom wood glue 40g
In Stock
(1 pcs)
€1,95 excl. VAT
€2,40
Measure price:
€60 / 1 kg
Milled Fibre glass fibers 50g
In Stock
(2 pcs)
€8,46 excl. VAT
€10,40
Measure price:
€208 / 1 kg
Tamiya Multipurpose Cement Clear 20g
In Stock
(3 pcs)
€8,21 excl. VAT
€10,10
Measure price:
€505 / 1 kg
Revell Contacta tube 13g
In Stock
(36 pcs)
€1,95 excl. VAT
€2,40
Measure price:
€184,62 / 1 kg
Ammo Medium Dense Cement - Slow Dry 30ml
In Stock
(6 pcs)
€3,46 excl. VAT
€4,25
Measure price:
€141,67 / 1 l
ZAP-A-GAP Instant Glue 14.1g (1/2oz.) 14g Medium
Currently unavailable
€4,23 excl. VAT
€5,20
Measure price:
€368,79 / 1 kg
Roket Cyano Gel instant glue 20ml
In Stock
(1 pcs)
€9,76 excl. VAT
€12
Measure price:
€600 / 1 l
Speedbond PVA glue for wood, paper, plywood 112ml
In Stock
(1 pcs)
€6,91 excl. VAT
€8,50
Measure price:
€75,89 / 1 l
Mr Hobby - Gunze Mr. Cement S (40 ml)
In Stock
(4 pcs)
€4,80 excl. VAT
€5,90
Measure price:
€147,50 / 1 l
Mr Hobby - Gunze: Mr. Cement Limonene Pen Standard
In Stock
(4 pcs)
€3,82 excl. VAT
€4,70
Cyanoacrylate glue ZAP-O-Foam 20g medium STYRO
In Stock
(4 pcs)
€8,78 excl. VAT
€10,80
Measure price:
€540 / 1 kg
Mr Hobby - Gunze Mr. Cement SPB (40 ml)
In Stock
(5 pcs)
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€160 / 1 l
Speedbond PVA glue for wood, paper, plywood 500ml
Currently unavailable
€13,25 excl. VAT
€16,30
Measure price:
€32,60 / 1 l
Polyurethane adhesive Pu R (PRO45P) 50g
In Stock
(2 pcs)
€3,09 excl. VAT
€3,80
Measure price:
€76 / 1 kg
Roket Odourless Cyanoacrylate glue foam-safe 20g
Currently unavailable
€8,70 excl. VAT
€10,70
Measure price:
€535 / 1 kg
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
Výrobca stavebníc plastových modelov lietadiel, lodí, áut a bojovej techniky.
| Manufacturing company : | Carrera Toys GmbH |
|---|---|
| Address : | Rennbahn Allee 1 5412 Puch / Salzburg Austria |
| E-mail : | shop@carrera-toys.com |

