EPOXY RG 5min 2x100g Glue
Code: 5640050
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Glass cloth 24g/m2 1x2m
In Stock
(2 pcs)
€16,99 excl. VAT
€20,90
Measure price:
€10,45 / 1 m
Microballoons for epoxy resins 250ml
In Stock
(3 pcs)
€12,36 excl. VAT
€15,20
Measure price:
€60,80 / 1 l
Glass cloth 140g/m2 2m
In Stock
(1 pcs)
€10 excl. VAT
€12,30
Measure price:
€6,15 / 1 m
Glass cloth 220g/m2 2m
In Stock
(1 pcs)
€11,06 excl. VAT
€13,60
Measure price:
€6,80 / 1 m
Glass cloth tape 10mm 200g/m2 (50m)
In Stock
(2 pcs)
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€0,13 / 1 m
Glass cloth tape 20mm 150g/m2 (100m)
In Stock
(2 pcs)
€13,98 excl. VAT
€17,20
Measure price:
€0,17 / 1 m
Carbon rod 0.8x1000mm
In Stock
(7 pcs)
€1,30 excl. VAT
€1,60
Measure price:
€1,60 / 1 m
Carbon rod 5x1000mm
In Stock
(10 pcs)
€5,53 excl. VAT
€6,80
Measure price:
€6,80 / 1 m
Carbon rod 7x1000mm
In Stock
(1 pcs)
€7,80 excl. VAT
€9,60
Measure price:
€9,60 / 1 m
Carbon rod 8x1000mm
In Stock
(5 pcs)
€10,73 excl. VAT
€13,20
Measure price:
€13,20 / 1 m
Carbon rod 10x1000mm
In Stock
(4 pcs)
€18,01 excl. VAT
€22,15
Measure price:
€22,15 / 1 m
Carbon rod 12x1000mm
In Stock
(1 pcs)
€22,89 excl. VAT
€28,15
Measure price:
€28,15 / 1 m
Laminate bar 1x1000mm
In Stock
(8 pcs)
€0,49 excl. VAT
€0,60
Measure price:
€0,60 / 1 m
Laminate bar 1.2x1000mm
In Stock
(8 pcs)
€0,49 excl. VAT
€0,60
Measure price:
€0,60 / 1 m
Laminate bar 5x1000mm
In Stock
(9 pcs)
€0,98 excl. VAT
€1,20
Measure price:
€1,20 / 1 m
Product detailed description
High quality 5-min two-component epoxy adhesive with high strength for general model making.
Packaging: 2x100g.
Mixing ratio: (glue and hardener): 1:1
Processing time: 5 minutes at 25C, setting after approximately 10 minutes, full cure after 24 hours.



Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 8595241336268 |
| ? Configuration: | Epoxid |
Roket Powder Cyanoacrylate Filler Powder 40g
In Stock
(4 pcs)
€8,37 excl. VAT
€10,30
Measure price:
€257,50 / 1 kg
Revell Contacta Special 30g
In Stock
(24 pcs)
€5,53 excl. VAT
€6,80
Measure price:
€226,67 / 1 kg
Ammo Ultra Glue for clear and photo-etched parts 40 ml
In Stock
(5 pcs)
€4,07 excl. VAT
€5
Measure price:
€125 / 1 l
Revell Contacta Clear 20g
In Stock
(7 pcs)
€3,09 excl. VAT
€3,80
Measure price:
€190 / 1 kg
Speed Epoxy II glue 4 min in injection applicators 28g
In Stock
(2 pcs)
€8,37 excl. VAT
€10,30
Measure price:
€367,86 / 1 kg
Plastic Magic 10sec. clear glue for plastic models 40ml
In Stock
(20 pcs)
€9,43 excl. VAT
€11,60
Measure price:
€290 / 1 l
Roket Plastic Glue 30 ml
In Stock
(8 pcs)
€9,19 excl. VAT
€11,30
Measure price:
€376,67 / 1 l
KAVAN Power CA Instant Glue Thin 20g
In Stock
(22 pcs)
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
Perfect G glue 80g
In Stock
(5 pcs)
€2,93 excl. VAT
€3,60
Measure price:
€45 / 1 kg
HPI Ultra-CA instant tire glue 20g
Currently unavailable
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€320 / 1 kg
Kanagom wood glue 40g
In Stock
(1 pcs)
€1,95 excl. VAT
€2,40
Measure price:
€60 / 1 kg
Super Crylic two-component glue for plastics 60ml
Currently unavailable
€23,17 excl. VAT
€28,50
Measure price:
€475 / 1 l
KAVAN Power CA Instant Glue Medium 500g
Currently unavailable
€30,04 excl. VAT
€36,95
Measure price:
€73,90 / 1 kg
Polyurethane adhesive Pu R (PRO45P) 50g
In Stock
(2 pcs)
€3,09 excl. VAT
€3,80
Measure price:
€76 / 1 kg
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
| Manufacturing company : | SATRIA. |
|---|---|
| Address : | E. Krásnohorské 3 772 00 Olomouc, Česká republika |

