Ammo Standard Cement 30ml
Code: 3212044
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Pz.Kpfw.VI Ausf.E Command Tiger (Early Production) Sd.Kfz.181 1/35
In Stock
(1 pcs)
€40,57 excl. VAT
€49,90
Pz.Kpfw.VI Ausf.E Tiger (Early Production) Sd.Kfz.181 1/35
In Stock
(1 pcs)
€40,57 excl. VAT
€49,90
Škoda 30,5cm M1916 Siege Howitzer 1/35
Currently unavailable
€26,34 excl. VAT
€32,40
Chieftain Mk.11 British Main Battle Tank 1/35
In Stock
(1 pcs)
€36,99 excl. VAT
€45,50
Chieftain Mk.10 British Main Battle Tank 1/35
In Stock
(1 pcs)
€37,15 excl. VAT
€45,70
German Empire 420mm Big Bertha Siege Howitzer 1/35
Currently unavailable
€41,38 excl. VAT
€50,90
Chieftain Mk.2 British Main Battle Tank 1/35
Currently unavailable
€25,12 excl. VAT
€30,90
Flakpanzer 1 Gepard SPAAG A1/A2 2in1 1/35
Currently unavailable
€40,49 excl. VAT
€49,80
Product detailed description
High-strength adhesive for use in plastic model building. Consistency between extra thin adhesive (AMIG2025) and medium-density adhesive (AMIG2038).
Package 30ml
Great for bonding large parts, e.g. wings of larger scale aircraft models, which conventional quick-drying adhesives cannot bond well enough. Clean the contact surfaces of the parts to be bonded before applying the adhesive. The adhesive dries completely in about 30 minutes. After complete hardening, the bonded joint can be easily sanded free of adhesive residue.


Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 8432074020448 |
| ? Configuration: | For plastic models |
UHU PLUS glue 90 min epoxy strong 24ml/25g
In Stock
(1 pcs)
€9,43 excl. VAT
€11,60
Measure price:
€464 / 1 kg
Tamiya ABS Cement 40ml
In Stock
(16 pcs)
€4,07 excl. VAT
€5
Measure price:
€125 / 1 l
UHU Wood quick-drying dispersion glue 27ml
In Stock
(3 pcs)
€3,90 excl. VAT
€4,80
Measure price:
€177,78 / 1 l
Laminating resin EPOXY L285 + hardener 200g+80g
In Stock
(2 pcs)
€18,37 excl. VAT
€22,60
Measure price:
€80,71 / 1 kg
Photo Etch adhesive for photo etched parts 25g
In Stock
(3 pcs)
€8,29 excl. VAT
€10,20
Measure price:
€408 / 1 kg
KAVAN Power CA Instant Glue Medium 500g
Currently unavailable
€30,04 excl. VAT
€36,95
Measure price:
€73,90 / 1 kg
Speed Epoxy II Glue 4min 28g
In Stock
(2 pcs)
€9,02 excl. VAT
€11,10
Measure price:
€396,43 / 1 kg
Mr Hobby - Gunze: Mr. Cement Limonene Pen Standard
In Stock
(4 pcs)
€3,82 excl. VAT
€4,70
Tamiya Limonene Cement 40ml
Currently unavailable
€4,31 excl. VAT
€5,30
Measure price:
€132,50 / 1 l
Ammo Night Blue Cement 30ml
In Stock
(15 pcs)
€3,46 excl. VAT
€4,25
Measure price:
€141,67 / 1 l
Super Phatic universal thin glue 50ml
In Stock
(4 pcs)
€8,70 excl. VAT
€10,70
Measure price:
€214 / 1 l
Magic Dust - filler for Cyanoacrylate glue 30g
In Stock
(3 pcs)
€5,65 excl. VAT
€6,95
Measure price:
€231,67 / 1 kg
KAVAN PRO Styro Instant Glue 20g
In Stock
(8 pcs)
€6,50 excl. VAT
€8
Measure price:
€400 / 1 kg
Plastic Kit glue for plastic models 20ml
In Stock
(12 pcs)
€4,39 excl. VAT
€5,40
Measure price:
€270 / 1 l
UHU PLUS glue 2 min epoxy 30ml/35g
In Stock
(1 pcs)
€9,84 excl. VAT
€12,10
Measure price:
€345,71 / 1 kg
Roket Odourless Cyanoacrylate glue foam-safe 20g
Currently unavailable
€8,70 excl. VAT
€10,70
Measure price:
€535 / 1 kg
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
Španielsky výrobca širokého sortimentu akrylových farieb, patinovacích produktov a doplnkov pre modelárov.
| Manufacturing company : | Mig Jimenez, S.L. |
|---|---|
| Address : | Polígono Industrial Miguel de Eguía Calle Zarapuz, 3 31200 Estella Navarra Spain |
| E-mail : | info@ammo.es |

