Ammo Red Magma Cement 30ml
Code: 3212046
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Pz.Kpfw.VI Ausf.E Command Tiger (Early Production) Sd.Kfz.181 1/35
In Stock
(1 pcs)
€40,57 excl. VAT
€49,90
Pz.Kpfw.VI Ausf.E Tiger (Early Production) Sd.Kfz.181 1/35
In Stock
(1 pcs)
€40,57 excl. VAT
€49,90
Škoda 30,5cm M1916 Siege Howitzer 1/35
Currently unavailable
€26,34 excl. VAT
€32,40
Chieftain Mk.11 British Main Battle Tank 1/35
In Stock
(1 pcs)
€36,99 excl. VAT
€45,50
Chieftain Mk.10 British Main Battle Tank 1/35
In Stock
(1 pcs)
€37,15 excl. VAT
€45,70
German Empire 420mm Big Bertha Siege Howitzer 1/35
Currently unavailable
€41,38 excl. VAT
€50,90
Chieftain Mk.2 British Main Battle Tank 1/35
Currently unavailable
€25,12 excl. VAT
€30,90
Flakpanzer 1 Gepard SPAAG A1/A2 2in1 1/35
Currently unavailable
€40,49 excl. VAT
€49,80
Product detailed description
Modeling glue for bonding plastic models and other objects to plastic (hardened polystyrene). Extra runny with a red color that highlights the glued joint.
Packaging: 30 ml
Directions for use:
Hold the parts together, apply the glue to the joint and let it draw into the gap by capillary action. Its red color stands out on the plastic surface and clearly shows where it is applied. This also allows you to make sure that the entire joint is covered and makes the sanding process easier. It dries completely in 10 minutes.


Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 8432074020462 |
| ? Configuration: | For plastic models |
KAVAN PRO Styro Instant Glue 20g
In Stock
(8 pcs)
€6,50 excl. VAT
€8
Measure price:
€400 / 1 kg
KAVAN Power CA Instant Glue Medium 20g
In Stock
(13 pcs)
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
Roket Plastic Glue 30 ml
In Stock
(8 pcs)
€9,19 excl. VAT
€11,30
Measure price:
€376,67 / 1 l
Tamiya Extra Thin Cement Quick-Set 40ml
In Stock
(14 pcs)
€4,31 excl. VAT
€5,30
Measure price:
€132,50 / 1 l
Chemoprén Extreme glue 50ml
Currently unavailable
€2,28 excl. VAT
€2,80
Measure price:
€56 / 1 l
Polyurethane adhesive Pu STD (PRO40P) 50g
In Stock
(2 pcs)
€3,09 excl. VAT
€3,80
Measure price:
€76 / 1 kg
Milled Fibre glass fibers 50g
In Stock
(2 pcs)
€8,46 excl. VAT
€10,40
Measure price:
€208 / 1 kg
Tamiya Cement 20ml
In Stock
(12 pcs)
€2,52 excl. VAT
€3,10
Measure price:
€155 / 1 l
ZAP Z-7 Instant Glue Remover 29.5ml
Currently unavailable
€4,39 excl. VAT
€5,40
Measure price:
€183,05 / 1 l
Precision Plastic glue for plastic models 25ml
In Stock
(24 pcs)
€5,93 excl. VAT
€7,30
Measure price:
€292 / 1 l
Ballast Magic powder glue for model railways (set)
In Stock
(2 pcs)
€22,52 excl. VAT
€27,70
ZAP-A-GAP Instant Glue 14.1g (1/2oz.) 14g Medium
Currently unavailable
€4,23 excl. VAT
€5,20
Measure price:
€368,79 / 1 kg
Mr Hobby - Gunze Mr. Cement SPB (40 ml)
In Stock
(5 pcs)
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€160 / 1 l
Tamiya ABS Cement 40ml
In Stock
(16 pcs)
€4,07 excl. VAT
€5
Measure price:
€125 / 1 l
Tricky Stick preparation for gluing difficult-to-glue plastics 50ml
In Stock
(3 pcs)
€12,20 excl. VAT
€15
Measure price:
€300 / 1 l
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
Španielsky výrobca širokého sortimentu akrylových farieb, patinovacích produktov a doplnkov pre modelárov.
| Manufacturing company : | Mig Jimenez, S.L. |
|---|---|
| Address : | Polígono Industrial Miguel de Eguía Calle Zarapuz, 3 31200 Estella Navarra Spain |
| E-mail : | info@ammo.es |

