Ammo Night Blue Cement 30ml
Code: 3212045
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Pz.Kpfw.VI Ausf.E Command Tiger (Early Production) Sd.Kfz.181 1/35
In Stock
(1 pcs)
€40,57 excl. VAT
€49,90
Pz.Kpfw.VI Ausf.E Tiger (Early Production) Sd.Kfz.181 1/35
In Stock
(1 pcs)
€40,57 excl. VAT
€49,90
Škoda 30,5cm M1916 Siege Howitzer 1/35
Currently unavailable
€26,34 excl. VAT
€32,40
Chieftain Mk.11 British Main Battle Tank 1/35
In Stock
(1 pcs)
€36,99 excl. VAT
€45,50
Chieftain Mk.10 British Main Battle Tank 1/35
In Stock
(1 pcs)
€37,15 excl. VAT
€45,70
German Empire 420mm Big Bertha Siege Howitzer 1/35
Currently unavailable
€41,38 excl. VAT
€50,90
Chieftain Mk.2 British Main Battle Tank 1/35
Currently unavailable
€25,12 excl. VAT
€30,90
Flakpanzer 1 Gepard SPAAG A1/A2 2in1 1/35
Currently unavailable
€40,49 excl. VAT
€49,80
Product detailed description
Modeling glue for bonding plastic models and other objects to plastic (hardened polystyrene). Extra runny with a blue color that highlights the glued joint.
Packaging: 30 ml
Directions for use:
Hold the parts together, apply the glue to the joint and let it draw into the gap by capillary action. Its blue color stands out on the plastic surface and clearly shows where it is applied. This also allows you to make sure that the entire joint is covered and makes the sanding process easier. It dries completely in 10 minutes.


Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 8432074020455 |
| ? Configuration: | For plastic models |
Roket Blaster Cyanoacrylate glue activator 50ml
Currently unavailable
€7,80 excl. VAT
€9,60
Measure price:
€192 / 1 l
Ammo Medium Dense Cement - Slow Dry 30ml
In Stock
(6 pcs)
€3,46 excl. VAT
€4,25
Measure price:
€141,67 / 1 l
Cyanoacrylate Fast Ultraliquid 21g
Currently unavailable
€7,28 excl. VAT
€8,95
Measure price:
€426,19 / 1 kg
EPOXY RG 5min 2x100g Glue
In Stock
(2 pcs)
€19,76 excl. VAT
€24,30
Measure price:
€121,50 / 1 kg
Revell Contacta Special 30g
In Stock
(24 pcs)
€5,53 excl. VAT
€6,80
Measure price:
€226,67 / 1 kg
Tamiya Cement 20ml
In Stock
(12 pcs)
€2,52 excl. VAT
€3,10
Measure price:
€155 / 1 l
Polyurethane adhesive Pu R (PRO45P) 50g
In Stock
(2 pcs)
€3,09 excl. VAT
€3,80
Measure price:
€76 / 1 kg
Roket Plastic Glue 30 ml
In Stock
(8 pcs)
€9,19 excl. VAT
€11,30
Measure price:
€376,67 / 1 l
KAVAN Power CA Instant Glue Thick 20g
Currently unavailable
€1,63 excl. VAT
€2
Measure price:
€100 / 1 kg
Ammo Slow Dry Cyanoacrylate 21g
Currently unavailable
€7,11 excl. VAT
€8,75
Measure price:
€416,67 / 1 kg
Perfect G glue 80g
In Stock
(5 pcs)
€2,93 excl. VAT
€3,60
Measure price:
€45 / 1 kg
Ammo Ultra Glue for clear and photo-etched parts 40 ml
In Stock
(5 pcs)
€4,07 excl. VAT
€5
Measure price:
€125 / 1 l
KAVAN PRO Styro Instant Glue 20g
In Stock
(8 pcs)
€6,50 excl. VAT
€8
Measure price:
€400 / 1 kg
Mr Hobby - Gunze Mr. Cement SPB (40 ml)
In Stock
(5 pcs)
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€160 / 1 l
Ballast Bond adhesive for fixing loose materials 100ml
In Stock
(1 pcs)
€10,16 excl. VAT
€12,50
Measure price:
€125 / 1 l
Cyanoacrylate glue ZAP-O-Foam 20g medium STYRO
In Stock
(4 pcs)
€8,78 excl. VAT
€10,80
Measure price:
€540 / 1 kg
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
Španielsky výrobca širokého sortimentu akrylových farieb, patinovacích produktov a doplnkov pre modelárov.
| Manufacturing company : | Mig Jimenez, S.L. |
|---|---|
| Address : | Polígono Industrial Miguel de Eguía Calle Zarapuz, 3 31200 Estella Navarra Spain |
| E-mail : | info@ammo.es |

