Ammo Ultra Glue for clear and photo-etched parts 40 ml
Code: 3212031
Fast delivery
Orders received on weekdays before 12:30 are usually dispatched the same day.

Goods availability
All items that can be added to your cart are in stock and ready to ship.
Related products
Steel screw M2x12 PH with countersunk head 10pcs
In Stock
(2 pcs)
€0,49 excl. VAT
€0,60
Measure price:
€0,06 / 1 pcs
Diorama Moss - Ochre Moss 35ml
In Stock
(1 pcs)
€3,05 excl. VAT
€3,75
Measure price:
€10,71 / 100 ml
Terraform Cork Rock - Thin 100ml
In Stock
(1 pcs)
€3,41 excl. VAT
€4,20
Measure price:
€42 / 1 l
Terraform Cork Rock - Stone Grey Thin 100ml
In Stock
(1 pcs)
€4,84 excl. VAT
€5,95
Measure price:
€59,50 / 1 l
Product detailed description
High-strength acrylic adhesive specially designed for convenient and easy bonding of photo-etched or clear plastic model parts without leaving any residue. Also suitable for bonding cardboard, paper, wood or laser-cut building kits. ULTRA-GLUE can be precisely applied with a brush and can be thinned and cleaned with water. It dries completely in approximately 24 hours and is transparent when dry.
Packaging: 40 ml
Additional parameters
| Category: | Modelling glues |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| EAN: | 8432074020318 |
| ? Configuration: | For plastic models |
Tricky Stick preparation for gluing difficult-to-glue plastics 50ml
In Stock
(3 pcs)
€12,20 excl. VAT
€15
Measure price:
€300 / 1 l
Ammo Red Magma Cement 30ml
In Stock
(5 pcs)
€3,46 excl. VAT
€4,25
Measure price:
€141,67 / 1 l
Tamiya CA Cement & Primer 3g PP/PE/POM/EVA
In Stock
(5 pcs)
€6,50 excl. VAT
€8
Measure price:
€2 666,67 / 1 kg
Mr Hobby - Gunze Mr. Cement SPB (40 ml)
In Stock
(5 pcs)
€5,20 excl. VAT
€6,40
Measure price:
€160 / 1 l
Speedbond PVA glue for wood, paper, plywood 500ml
Currently unavailable
€13,25 excl. VAT
€16,30
Measure price:
€32,60 / 1 l
Roket Max Cyanoacrylate glue thick 20g
In Stock
(1 pcs)
€6,50 excl. VAT
€8
Measure price:
€400 / 1 kg
Roket Odourless Cyanoacrylate glue foam-safe 20g
Currently unavailable
€8,70 excl. VAT
€10,70
Measure price:
€535 / 1 kg
Speed Epoxy II Glue 4min 28g
In Stock
(2 pcs)
€9,02 excl. VAT
€11,10
Measure price:
€396,43 / 1 kg
UHU Wood quick-drying dispersion glue 27ml
In Stock
(3 pcs)
€3,90 excl. VAT
€4,80
Measure price:
€177,78 / 1 l
Glue Revell Contacta Professional - Extra Thin 30ml
In Stock
(42 pcs)
€4,55 excl. VAT
€5,60
Measure price:
€186,67 / 1 l
UHU Plast Special glue 34ml/30g
In Stock
(9 pcs)
€6,50 excl. VAT
€8
Measure price:
€235,29 / 1 l
Speed Epoxy II Glue 4min 71g
In Stock
(1 pcs)
€11,63 excl. VAT
€14,30
Measure price:
€201,41 / 1 kg
Tamiya Cement 40ml
In Stock
(40 pcs)
€2,85 excl. VAT
€3,50
Measure price:
€87,50 / 1 l
Roket Card Glue universal quick-drying glue 50ml
In Stock
(2 pcs)
€9,02 excl. VAT
€11,10
Measure price:
€222 / 1 l
Discussion
Be the first who will post an article to this item!
Španielsky výrobca širokého sortimentu akrylových farieb, patinovacích produktov a doplnkov pre modelárov.
| Manufacturing company : | Mig Jimenez, S.L. |
|---|---|
| Address : | Polígono Industrial Miguel de Eguía Calle Zarapuz, 3 31200 Estella Navarra Spain |
| E-mail : | info@ammo.es |

